خصوصیات سگ داشبرک آلپین چیست؟

سگ داشبرک آلپین | ایران چکاوک

نام عمومی: داشبرک آلپین
خاستگاه: اتریش
گروه: سگ
متوسط قد: 35 سانتی متر(14 اینچ)
متوسط وزن: 18 کیلوگرم(40 پوند)
میانگین طول عمر: 12 سال
میانگین تعداد توله در هر زایمان:8
نوع: بو یاب (جستجوگر شکار با استفاده از حس بویایی و نه حس بینایی)
رنگ: قرمز، مشکی، قهوه­‌ای
خلق و خو: نترس، مهربان و باهوش
آموزش پذیری: آسان
وِیژگی منحصر به فرد: بدن دراز و پاهای کوتاه و قوی

سگ داشبرک آلپین

سگ داشبرک آلپین یکی از گونه‌­های قد کوتاه و تنومند از سگ‌­های بو یاب است که برای اولین بار در اواسط قرن 19ام در کوهستان­‌های اتریش به دنیا آمد. این سگ حاصل جفتگیری هوندهای بومی اتریشی که جثه بزرگ­تری داشتند با سگ داشهوند آلمانی با پاهای کوتاه بود. از این سگ نه تنها برای دنبال کردن حیوانات استفاده می‌­شد، بلکه با توجه به طبیعت خونسردی که داشت برای برگرداندن حیوانات زخمی به صاحبانشان بدون اینکه آسیب بیشتری ببینند استفاده می‌­شد. داشبرک آلپین به عنوان سومین گونه­‌ی سگ بویاب در اتریش در سال 1932 به ثبت رسید و امروزه بیشتر به درد شکارچیان و نگهبانان می­‌خورد تا به درد خانواده‌­ها برای نگهداری از یک حیوان خانگی.

ویژگی‌­های فیزیکی

داشبرک آلپین نسبت به خویشاوندان نزدیکش جثه‌­ی بزرگ­تری دارد چون تولید مثل و پرورش اینگونه به منظور داشتن سگی با قدرت تحمل ارتفاعات زیاد آلپ بوده است، همانند بسیاری از کشورهای دیگر که از سگ‌­های پا کوتاه برای دنبال کردن شکار استفاده می‌­کنند. این سگ، بدن دراز و تنومندی بر روی پاهای کوتاه و عضلانی‌­اش دارد که باعث کاهش سرعتش می‌­شود. معمولاً به رنگ­‌های قرمز، قهوه‌­ای یا مشکی‌­اند و علامت یا نشانه‌­ی خاصی بر روی پوستشان ندارند. پوست بدن آن­ها خزدار و دو لایه است و به آن­ها کمک می‌­کند تا سرمای کوهستان را تحمل کنند. لایه­‌ی بیرونی، ضخیم  و ضد آب و لایه­‌ی زیرین گرم و نرم است که هردو به نگه داشتن گرمای بدن او کمک می­‌کنند.

رفتار و خلق و خو

داشبرک آلپین بنیه­‌ی قوی دارد و پرطاقت است. این سگ گرچه چندان سریع نیست ولی قد کوتاه و بدن کشیده­ و عضلانی­‌اش به او کمک می­‌کند تا رد بو را برای مدت زمان طولانی بتواند دنبال کند. آن­ها معمولاً پرخاشگر و مهاجم نیستند و شکار صاحبشان را بدون آنکه جراحت بیشتری ببیند یا اینکه بخواهند آن را بخورند برای صاحبشان می‌­آورند. این امر امروزه آن­ها را به بهترین همراه برای شکارچیان تبدیل کرده است. از آنجا که این سگ­‌ها معمولاً در کنار شکارچیان بوده و کارهایی که بقیه­‌ی سگ­‌ها برای انسان‌­ها انجام می‌­دادند را انجام داده معمولاً رفتار دوستانه‌­ای با انسان‌­ها دارد. داشبرک آلپین بسیار باهوش و نترس است و بایستی صاحبی سرسخت و بی پروا داشته باشد که بتواند او را متقاعد کند که صاحب اوست و بایستی به دستوراتش عمل کند.

آموزش و تربیت

داشبرک آلپین از اواسط قرن نوزدهم توسط شکارچیان برای داشتن سگی پرطاقت و قوی  تربیت و نگه­داری شد. این سگ نه تنها به شرایط آب و هوایی سخت در ارتفاعات کوهستان­ مقاوم بود بلکه سگی شجاع و اجتماعی بود که او را تبدیل به همراه خوبی برای شکارچیان می­کرد. اگر از او به عنوان حیوان خانگی استفاده شود نیاز به تمرین و تحرک زیادی دارد زیرا از همان ابتدا پرورش آن به دلیل قدرت بدنی بالا و جنب و جوش زیادش بود. تیمار کردن آن­ها بسیار راحت است و تا به حال مشکل ژنتیکی خاصی در آن­ها گزارش نشده است. سگ ماده به طور میانگین تا 8 توله به دنیا می­­آورد که به هنگام تولد قادر به دیدن نیستند. این سگ معمولاً تا 12 سال عمر می­کند.

حقایق و ویژگی­‌های قابل توجه

فرض بر آن است که سگی با مشخصات داشبرک آلپین در عهد باستان وجود داشته که از نژاد اصیلی بوده و باعث شهرت امروز داشبرک آلپین شده است. بین سال­های 1881 تا 1885پرنس رودولف از خاندان سلطنتی هابسبورگ اصرار داشت که داشبرک آلپین در شکارهایش همراهش باشد. این سگ نام­‌های دیگری هم دارد مثلBasset des Alpes  و The Alpenlandischer Dachsbracke که نام رسمی او در زیستگاه بومی‌­اش یعنی اتریش است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *